Vyberte si jazyk: Slovenčina | Čeština

Použiteľnosť webových stránok - ako na použiteľné stránky

Hlavná stránka >> Články a návody >> Čo všetko užívateľov ruší a znepokojuje

Čo všetko užívateľov ruší a znepokojuje

Nerušte prosím!

Mnohí tvorcovia webu chcú svojím užívateľom pripraviť prekvapenia a rôzne oživenia stránky. Nepáči sa im čaro statiky stránky, veď čím viac vecí sa hýbe, tým lepšie. Pravda však stojí na druhej strane webovej rieky. Stránka by mala byť statická a nič by sa na nej nemalo hýbať.

Gify (animácie)

Používajú sa ako ozdoba stránky. Pohyblivé obrázky ľudí, zvierat, alebo rôznych vecí a obrázkových nadpisov len rušia pozornosť pri čítaní. Často sú animácie aj v samotnej hlavičke, alebo v menu. Najhoršie sú veľké blikajúce obrázky s  nápisom "NEW", alebo podobným upozornením na novinky. Stránky by sa mali zaobísť bez týchto vtipných doplnkov, ktoré užívatelia v láske príliš nemajú.

Pohyblivý text - marquee

Najmä začiatočníci používaju pohyblivý text k upozorneniu na niečo dôležité. Táto forma upútavky však veľmi výhodná nie je. Užívateľa odvádza od okolitej stránky, od čítania možno zaujímavého textu a od ostatných informácií. Ak text beží príliš rýchlo je nečitateľný. Ak použijete marquee dva a viac krát, očiam vašich návštevníkov len ublížite. Pohyblivý text si prečíta málo ľudí, preto sa ho na stránky neoplatí vkladať.

Blikajúce prvky

Blikanie užívateľa rozptyľuje najviac. Na stránke by nemalo blikať nič rýchlejšie ako jeden krát za sekundu. Rýchle blikanie môže napríklad u epileptikov strhnúť záchvat (toto varovanie nájdete aj na mnohých obaloch hier). Doporučujem na stránky nič blikajúce nedávať a pozor aj na takto riešené reklamy.

Hudba a zvuky na pozadí

Hudbu na pozadí dosiahneme pomocou tagu <backsound>. Pomocou atribútov môžeme nastavovať aký súbor sa bude prehrávať a koľko krát. Hudba v pozadí na užívateľov pôsobí nepriaznivo a vyrušuje ich. Málokto si ju vie vypnúť (stop v prehliadači, alebo Escape). Niektorí užívatelia dokonca počúvajú vlastnú hudbu a tá vaša im môže prekážať. Hudobný súbor sa do stránky môže načítavať dlho a spustí sa oveľa neskôr po načítaní stránky. Vyplašený užívateľ následne stránku opúšťa.

Javascriptové okná

O týchto rušiacich doplnkoch sa viac dočítate v článku o oknách.

Farebné rolovacie lišty

Táto vymoženosť sa síce používa len pre Internet Explorer, ale ten je v súčastnosti zo všetkých prehliadačov najpoužívanejší. Takmer vždy sú farebné scrollbary rušivé a užívateľov pletú. Pri iframoch (vnorené rámy) často bývajú naštýlované tak, že ich skoro nevidno. Teraz jasne platí pravidlo: Nemeňte to, na čo sú užívatelia zvyknutý.

Stop zákazom!

Nezakazujte veci, ktoré sú užívatelia zvyknutý používať. Napríklad tlačidlo späť v prehliadači, pravé tlačidlo myši a podobne. A zase im dovoľujte používať výhodné veci, napríklad prispôsobenie šírky rámov.

<< Použiteľnosť a farbyVšetky články

O webe | Novinky | Mapa stránok

Copyright © Peter Kincel | Česká verzia: Ján "Mistr" Polák